Що таке макулодистрофія?

Складним терміном «макулодистрофія» називають хворобу, що вражає макулу — центральну частину сітківки ока, і призводить до її виснаження. Це найпоширеніша причина втрати зору у людей, яким за 55. В основі макулодистрофії лежить патологія судин та порушення живлення центральної зони сітківки, що відповідає за центральний зір.

Наскільки поширена макулодистрофія? Ми ведемо мову про набуту макулодистрофію, у людей похилого віку. За даними Національного Інституту ока (США), макулярна дегенерація у людей похилого віку складає 50% випадків зареєстрованої сліпоти (ще 25 років тому було 10%). За  статистикою, у віці 50 років макулодистрофію різного ступеня та форми мають близько 2-3 % населення.  Це працездатний вік, коли людина має неабиякий досвід та бажання працювати.  Цей показник зростає до 30 % у людей віком 65-70 років. Частіше на цю хворобу страждають жінки, і останнім часом хвороба, на жаль, молодшає.

Які симптоми макулодистрофії? Залежно від ступеня та форми захворювання, скарги можуть буди досить різноманітними. Найпершою ознакою є ​​ зниження зору, особливо помітне при читанні. Людина потребує яскравішого світла при копіткій зоровій роботі, яка вимагає розрізнення дрібних елементів. При цій патології окуляри не допомагають, людина може змінити їх десяток, але очікуваного результату не буде. Ті хворі, у яких макулодистрофія розвивається  на одному оці, часто не помічають погіршення зору, адже завдяки здоровому другому оку можна розрізняти дрібні елементи. Якщо зір погіршується поступово (а при макулодистрофії найчастіше так і є), пацієнти не помічають змін на ранніх стадіях. Поступово прямі лінії здаються хвилястими, помічається викривлення рядків при читанні, може з’явитися темна пляма в центрі зорового поля.

Чому розвивається макулодистрофія? Існують різні теорії: від спадкових факторів до нестачі певних мікроелементів та речовин в організмі. Але в одному вчені переконані повністю: відбувається порушення кровообігу в судинах, які забезпечують мікроциркуляцію у хоріокапілярах, які є практично єдиним джерелом живлення макулярної ділянки. А кровобіг залежить від дуже багатьох факторів: це і шкідливі звички, і неправильне  харчування, і хронічні захворювання, як-от гіпертонічна хвороба, серцево-судинні захворювання атеросклеротичного генезу, системні захворювання, ендокринна патологія. Люди з такими захворюваннями мають високий ризик розвитку макулодистрофії.

Як запобігти розвитку макулодистрофії? Комплексно, враховуючи всі можливі фактори ризику, індивідуально в кожному випадку. Ці фактори може визначити лікар при спілкуванні та огляді пацієнта. Важливу роль відіграють харчування (віддавати перевагу потрібно овочам та зелені), профілактичне вживання полівітамінів та мікроелементів (вітаміни А, Е, цинк, комплекси, які містять лютеїн та зеаксентин). Варто позбутися шкідливих звичок (особливо паління), носити сонцезахисні окуляри влітку та взимку в сонячну погоду, дотримуватися гігієни читання.

Як лікувати макулодистрофію? На жаль, оптимального лікування макулодистрофії наразі не існує. Якщо лікар підтвердив діагноз, проведено додаткові методи дослідження для підтверджено ступінь і вид, потрібно регулярно відвідувати 1-2 рази на рік офтальмолога, проходити курси лікування для призупинення патологічного процесу в сітківці та підтримки її функції. Набуває популярності лазер-терапія, фотодинамічна терапія та  введення лікувальних засобів у скловидне тіло, які затримують розвиток нових судин (особливо при вологій формі макулодистрофії).

Досвідчені офтальмологи медичного центру «Альтамедика Плюс» радять: чим раніше проведено діагностику макулодистрофії, тим якіснішим буде лікування, що допоможе зберегти зір та знизити прогресування захворювання. Запрошуємо Вас на професійні консультації та перевірку зору: центр «Альтамедика Плюс» облаштовано новітнім обладнанням, щоб вчасно виявити будь-які очні хвороби і повернути Вам радість життя!

Чекаємо на Вас у Вінниці на Пирогова, 45. Телефонуйте: 0 (432) 52-00-42, 52-00-55, 0 (98) 555-02-02.

 

Запись на прием

Ф.И.О. пациента:
К какому специалисту? :


Контактный телефон: