Лихоманка у дітей


Лихоманка (гіпертермія) супроводжує багато інфекційні та запальні процеси в організмі і є захисною реакцією організму. Численними дослідами доведено посилення протиінфекційного імунітету при лихоманці, збільшення антигіпоксичної резистентності організму за рахунок супроводжуючого лихоманку стресу. Прискорення фагоцитозу і утворення імуноглобулінів; синтез інтерферонів та інтерлейкінів, стимулюючих цитотоксические та інші захисні функції макрофагів, лімфоцитів і гранулоцитів активізують окислительную нейтралізацію токсинів. Однак ці пристосувальні механізми можуть призводити до розвитку цілого ряду ускладнень - кетоацидозу, судом, аритмій, колапсу, зниження розумової активності і т.д..

Лихоманка може бути небезпечною у дітей в таких випадках:  • За наявності важкого легеневого або серцево-судинного захворювання, важкої пневмонії, вираженій бронхообструкції, неврологічного захворювання, протягом яких може погіршитися при лихоманці.
  • При дуже високій температурі (більше 40оС),
  • У дітей до 5-ти років, особливо від 6 місяців до 3-х років, коли є ризик розвитку фебрильних судом, а також у дітей перших 2-х місяців життя, які важче переносять лихоманку, ніж діти більш старшого віку.

Питання про користь і шкоду лихоманки і обсязі необхідної антипіретичну терапії вирішуються в кожному конкретному випадку індивідуально з урахуванням конституціональних особливостей дитини, попередніх захворювань і характеру основного захворювання.

Проте загальні рекомендації з надання невідкладної допомоги при гіпертермії можна розділити на два види залежно від виду лихоманки.

Гіпертермія може бути «червоною» і «білою». Заходи допомоги в обох випадках дещо відрізняються.

«ЧЕРВОНА» гіпертермія.

Все тіло хворого гаряче на дотик, шкіра рожева, дитина "пашить жаром".

• Рекомендується багато пити. Воно має бути прохолодним. Краще, якщо це будуть глюкозо-сольові розчини (Регідрон, Орсола, Гастроліт, Хумана електроліт). Також це можуть бути неконцентріровнний відвар шипшини, мінеральна вода, остуджений чай з лимоном і т.д.

• Дитину не треба вкривати ковдрою, навпаки потрібно її повністю роздягнути. Частина жару таким чином піде з поверхні тіла шляхом фізичної тепловіддачі і випаровування.

• Процес тепловіддачі і випаровування можна підсилити, протираючи шкіру дитини водою з температурою 34-37С.

Фізичне охолодження ефективно знижує температуру.

• Якщо температура тіла наближається до 39 С, то дайте разову дозу жарознижуючого препарату на основі парацетамолу або ібупрофену у віковому дозуванні (тільки ці два препарати дозволені в педіатрії, мають доведену безпечність і ефективність). Потрібно запам'ятати, що ніякі інші препарати не можна використовувати з метою зниження температури у дітей, це може бути небезпечно для здоров'я вашої дитини.

• Якщо гіпертермія дуже висока і ваші заходи неефективні, то викликайте бригаду "швидкої допомоги".

«БІЛА» гіпертермія.

При білій гіпертермії шкіра бліда, ручки, ніжки, лоб холодні на дотик внаслідок спазму судин.

Боротися з таким видом гіпертермії складніше, і медична допомога вам може знадобитися швидше!

• Рекомендується багато пити. Питна вода має бути теплою!

• Тіло дитини треба розтирати, масажувати до появи порозовіння шкіри. Зігрівати периферію: ручки, ніжки. Надіти шкарпетки, рукавиці, вкрити дитину.в

• Дайте разову дозу жарознижуючого препарату на основі парецетамола або ібупрофену у віковій

дозуванні і обов'язково спазмолітик (но-шпа, папаверин), який розкриває судини периферії, усуваючи їх спазм.

• При неефективності ваших заходів викликайте «швидку допомогу».

Будь-яке підвищення температури тіла (нормальна температура 35,8-37,2 С) - це привід звернутися до лікаря і спробувати з'ясувати причину цього підвищення.

 

Запись на прием

Ф.И.О. пациента:
К какому специалисту? :


Контактный телефон: